Laminat Parke

  • Home
  • /
  • Laminat Parke

Depo, hastane, spor alanı, okul, teraslar, ev ve ofisinizde özel tasarımlar

LAMİNAT PARKE ÇAMSAN KLASİK MODERN PLATİNUM AVANGARD FLOORPAN ARTFLOOR NATURAL ARTFLOOR REGİSTER

Laminat Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Laminat parke günlük hayatta iç mekanlarda en çok karşılaşılan parke türlerindendir. Yapay bir parke türüdür. Aslında parke olarak adlandırılması da tartışılır bir durumdur ve zemin kaplama malzemesi olarak adlandırılması daha uygun denilebilir.

Laminat parkeler genellikle 4 kat malzemeden oluşmaktadır. En altta denge kağıdı katmanı bulunur. İkinci katman olarak MDF (Medium Density Fiberboard)veya HDF (High Density Fibreboard) dediğimiz orta yoğunlukta veya yüksek yoğunlukta lif levha malzemeleri kullanılmaktadır. MDF ve HDF üstüne tekrar bir kağıt tabakası ve bu tabakalar üzerine en üst katman olan cila tabakası katmanı yapılır. Yüksek basınç altında ve kimyasal etmenlere maruz kaldıkların doğal parke değillerdir. 

Laminat parkelerin avantajlı özellikleri; Kalitesine bağlı olarak güneşte solmalar meydana gelmez ve en üst katmandaki cila tabakasından dolayı çizilmezler. Baskı malzemelerinden üretildikleri için desen vermesi kolaydır. Bir çok farklı renk tonlarında ve desenlerde laminat parke türü bulunmaktadır. Vernik ve boya istemezler. Laminat parkenin dezavantajları ise; Laminat parkelerin hava geçirgenlik özellikleri yoktur, kimyasal madde içermektedirler. Laminat parke ve lamine parke bu durumda sağlık açısından değerlendirilebilir. Ayrıca onarılmaları mümkün değildir. Kırılmalar ve bozulmalar olduğunda yenilenmesi gerekmektedir.

Lamine Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Lamine parke tamamen doğal malzemelerden üretilen ve 3 katman olarak karşımıza çıkan zemin kaplama malzemesidir. Genellikle en altta 2mm kalınlığında, orta katmanda 8mm ve üst katmanda 4mm kalınlığında ahşap malzemeden üretilmektedir. Lamine parkeler doğal malzeme ve sağlıklı olup evlerde kullanılması uygundur. Lamine parkeler üretim olarak laminat parkeye göre daha maliyetlidir. Kurutma ve iklimleme işlemlerinden geçerek, kimyasal madde kullanılmadan sıkıştırılarak üretilir. Lamine parkenin avantajlarına bakacak olursak; doğal malzeme olduğundan sağlıklıdır, gözeneklerinden dolayı ısı koruması vardır, dekoratif olarak üretilebilirler, onarılabilir ve uzun ömürlüdürler. Kalitesine göre maliyet bir dezavantaj sayılmasa da lamine parke fiyat açısından pahalı olduğundan bu durum dezavantaj olarak değerlendirilebilir.